Dne 8. července se po celém světě slavil Světový den alergie. Poprvé se konala v roce 2005 na základě rozhodnutí Světové organizace pro alergii a Světové organizace pro imunopatologii. Přečtěte si o příčinách alergií a moderních léčebných metodách v materiálu Social Navigator.
Podle WHO trpí různými alergiemi třetina populace naší planety. Na konci 20. století se alergiím začalo říkat epidemie 21. století, protože počet alergiků neklesá, ale rychle roste.
“Za posledních 30 let se celosvětově počet alergických onemocnění téměř ztrojnásobil. Každým rokem přibývá alergiků mezi dospělými i dětmi,” říká Asel Nurtazina, Ph. D. Medical Sciences, vedoucí oddělení klinické imunologie a alergologie, První moskevská státní lékařská univerzita pojmenovaná po I. M. Sechenovovi.
Vědci spojují vývoj nové „epidemie“ s různými faktory: znečištěním životního prostředí, výživou, životním stylem moderních obyvatel velkoměst, neustálým kontaktem s „chemií“, stresem.
„Ve velkých městech a v průmyslových zemích jsou alergická onemocnění mnohem častější než u lidí žijících v přírodě,“ vysvětluje Asel Nurtazina.
V roce 1989 předložili vědci takzvanou teorii vlivu hygieny, podle níž je náš imunitní systém, navržený tak, aby odolal velkému množství vnějších hrozeb, „bez práce“. “, najde si práci. A u dětí se imunita někdy nemůže správně vyvinout, protože mnoho rodičů ze strachu před nečistotami a infekcemi nedovolí svým dětem nejen hrát si na pískovišti, ale někdy dokonce chodit po zemi. Odborníci zdůrazňují, že nikdo nevolá neočkovat, nemyt se a nejíst špinavýma rukama, ale také nestojí za to bojovat s každým zrnkem prachu. Je lepší být opatrnější a zajistit, aby potraviny neobsahovaly konzervační látky, umělé přísady a příchutě.
Krupicová kaše, madla a rum\: jak a proč dochází k alergiím
Nemoc s variacemi
Alergen z vnějšího prostředí se může do lidského těla dostat třemi přirozenými způsoby: při jídle a pití, přímým kontaktem s pokožkou a dýcháním.
Alergie se projevuje různými způsoby: alergický zánět spojivek, rýma, laryngitida nebo bronchitida; reakce gastrointestinálního traktu (nauzea a zvracení), kožní reakce (kopřivka, otoky, puchýře, atopická dermatitida). Nejnebezpečnější reakcí je angioedém, který způsobuje otoky sliznic a podkoží. Pokud se vyvine v hrtanu, může být bez naléhavého lékařského zásahu smrtelný.
Příznaky alergie může být někdy obtížné odlišit od příznaků jiných onemocnění, jako je nachlazení nebo chřipka. Jak při nachlazení, tak při alergiích se objevuje výtok z nosu a očí a začíná kašel.
“Všechna virová a bakteriální onemocnění jsou zpravidla doprovázena horečkou, u alergií je horečka extrémně vzácná. Málokdy má někdo horečku nízkého stupně, která stoupá až na 37 stupňů. Nosní výtok při nachlazení po několika dnech zhoustne a v případě alergií zůstane průhledný,“ říká Asel Nurtazina.
Objevují se příznaky alergie, co dělat?
Samozřejmě, někdy je vše zřejmé: na jaře, kdy rozkvétají poupata, vás začnou svědit oči a objeví se rýma. Nebo se po požití určitých potravin objeví vyrážka. A přesto byste se samozřejmě neměli diagnostikovat sami, tím méně samoléčbou. Chcete-li pochopit příčinu nevolnosti a získat předpisy, je lepší kontaktovat odborníka.
Krupicová kaše, madla a rum\: jak a proč dochází k alergiím
“Alergolog pacienta vyšetří, odebere anamnézu, to znamená zjistí anamnézu onemocnění. Někdy lze alergen identifikovat při běžném rozhovoru, jindy je nutné podstoupit testy – kožní provokační testy, obecný klinický krevní test, krevní test na stanovení celkového imunoglobulinu E. Často dělají rozbor na imunoglobulin G, ale to je nesprávné, pro naše pacienty to neposkytuje žádné informace,“ říká Asel. Nurtazina.
Pokud je identifikován alergen, lékař předepíše pacientovi léčbu. Za prvé, pokud máte potravinovou alergii, doporučuje se změnit jídelníček a vyloučit alergenní potraviny. Pokud máte kontaktní alergii, nepoužívejte prací prostředky, které způsobují reakci, nenoste šperky vyrobené z kovů, které způsobují podráždění a podobně. Obtížnější je to pro ty, kteří jsou alergičtí na pyl nebo prach: v tomto případě nebude možné se kontaktu vyhnout, pokud se nepřesunete do jiné oblasti, když rostliny kvetou.
K odstranění příznaků alergie se používají antihistaminika.
„Nyní jsou předepisována antihistaminika druhé generace,“ vysvětluje Asel Nurtazina.
K úplné úlevě pacientů od alergií slouží alergenově specifická imunoterapie, při které si pacient postupně „navyká“ na alergen, který onemocnění způsobuje. Postupné zavádění zvyšujících se dávek extraktu alergenu v průběhu času vede ke snížení citlivosti na něj, vymizení nebo snížení klinických příznaků.
Pozor – alergen!
Lidé ochotně sdílejí příběhy o alergiích. A stačí se zeptat, ukáže se, že takový problém skutečně existuje, když ne každý první, tak určitě každý druhý. Nejčastější alergie jsou na zeleninu nebo ovoce, pyl, ořechy, ryby, domácí zvířata, prach, slunce, léky.
Redaktorka Ekaterina S. byla od dětství alergická na krupici, což způsobilo problémy ve školce, školní jídelně a pionýrských táborech.
Projektová manažerka Ekaterina Sh. se také poprvé setkala se svou alergií v dětství poté, co dostala ve školce rybí polévku. Od té doby nejí ryby, ale pro každý případ s sebou nosí léky. IT manažer Michail S. také nemůže vystát mořské plody.
“Jako dítě mě rodiče krmili chlebíčky s červeným kaviárem a pak se objevila vyrážka. Teď zvracím,” říká.
Maria B., matka trojčat, říká:
“Dřív jsem papriky opravdu miloval, teď už nemůžu jíst ani jídla, která jen tak ležela vedle nich. Jsem také alergický na kov, takže se snažím nedržet na zábradlí v metru.
Narkolog Dmitry P. a manažerka Elena D. jsou alergičtí na slunce. Dmitrij nechodil k doktorům, jen se snaží co nejvíce vyhýbat slunci. Ale Elena, na rozdíl od Dmitrije, porazila mnoho specialistů.
“Byly stanoveny diagnózy, předepsána léčba, ale alergie se vrátily,” říká.
Krupicová kaše, madla a rum\: jak a proč dochází k alergiím
Nepřítelem tajemnice Ksenia A. je papírový prach.
“V práci mi navrhli, abych přestala, protože mám takové problémy. Nepřestala jsem, jen jsem nechala uklízečkám čokoládu a požádala je, aby uklízeli důkladněji,” říká Ksenia.
Učitelka dějepisu Maria D. trpěla léky proti bolesti zakoupenými v lékárně:
“Nejprve se na obličeji objevilo zarudnutí a otok, pak se rozšířil z obličeje na krk, hrudník a paže,” sdílí Maria.
Oksana P. pořádá výstavy a musí hodně cestovat, včetně zahraničí.
“Loni v Senegalu jsem po koktejlu s rumem najednou začal kýchat, oči mi zrudly. Sestra se podělila o své léky,” říká.
Není možné pokrýt celou škálu alergických reakcí a způsoby jejich léčby v jednom materiálu. “Social Navigator” plánuje sérii publikací o alergiích, tak je pošlete na sn@rian.ru
Přečtěte si také:
Zanedbaná plíseň nehtů foto na noze cena
Léčba plísní na nohou nejlepší léky 5. generace katalogová cena
Rychlé hubnutí 7 dní n60 caps
Účinný korejský krém na pleť kolem očí proti vráskám 35
Zhubnout se lněným a kefírovým tvarohem
Seznam nejlepších gelových laků proti plísním na nehty
Houba nehtů onychomykóza jak léčit, pokud je zničena
Léčba meniskus kolenního kloubu mastí série 4
MRI ramenního kloubu Kursk 50 let října
Jaké masky pomáhají proti vráskám recenze
Fotografie obličeje bez vrásek
Recenze koktejlu na hubnutí Dr. Fukutsujiho
Proč moje nohy vždy smrdí elektrikou cena
Projímadlo pro hubnutí názvy a ceny
Mužské nohy začnou páchnout foto příznaky léčba
Plíseň nohou lék na zápach benzínu
Recenze léčby tromboflebitidy nohou
Jak léčit cystitidu
Typické jsou komplikace hluboké žilní trombózy dolních končetin
Kolik dní aplikovat mast na hemoroidy